Thursday, 13 February 2014

Contoh Ringkas RPH Pemulihan Bahasa Melayu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PEMULIHAN)
GURU PELATIH                  :
TARIKH                                 :
MASA                                     : 1 jam
KELAS                                   : Tahun 3
BILANGAN MURID             :
NAMA
KUMPULAN A
KUMPULAN B
1.    Murid A
2.    Murid B
3.    Murid C
1.    Murid D
2.    Murid E
3.    Murid F
KEMAHIRAN
18.  Perkataan KV+KVKK
11.  Perkataan KV+KVK
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran, murid berupaya:
i)    Membaca sekurang-kurangnya 5 daripada 6 perkataan KV+KVKK dengan betul
ii)   Menulis sekurang-kurangnya 4 ayat mudah yang mengandungi perkataan KV+KVKK dengan ejaan yang betul.
Pada akhir pengajaran, murid berupaya:
i)       Membaca sekurang-kurangnya 5 daripada 6 perkataan KV+KVK dengan betul
ii)   Menulis sekurang-kurangnya 5 daripada 6 perkataan KV+KVK dengan ejaan yang betul.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
i.        Murid sudah pandai mengeja perkataan-perkataan mudah dan suku kata KVK dengan baik.
ii.       Murid dapat mengeja suku kata KV dengan baik.
i.    Murid pandai mengeja beberapa suku kata KVK.
ii.   Murid dapat mengeja suku kata KV dengan baik.
PENERAPAN NILAI
Keyakinan Diri
-       Murid diharapkan dapat menunjukkan sikap yakin diri semasa aktiviti pengajaran dan pembelajaran terutamanya ketika membaca pantun.
BAHAN BANTU MENGAJAR
i)        Slide Powerpoint
ii)       Kad Suku kata
iii)      Kad Gambar
PERKATAAN YANG TERDAPAT DALAM PANTUN
i.        burung
ii.       pulang
iii.      pisang
iv.     dulang
v.      senang
vi.     hilang
i.        bawah
ii.       pesan
iii.      nenek
iv.     dalam
v.      katak
vi.     badan
KBT
Memadankan
-       Murid memadankan suku kata yang sesuai bagi membentuk perkataan bermakna dengan ejaan yang betul.
SET INDUKSI
5 minit
1.    Guru dan murid menyanyikan lagu “Rasa Sayang” bersama-sama dengan iringan muzik.
2.    Guru membimbing murid membaca lirik lagu yang mempunyai pantun terlebih dahulu.

LANGKAH 1
20 minit
AKTIVITI BERKUMPULAN
i.     Guru menyediakan kad-kad suku kata KV dan KVKK kepada murid dengan jumlah yang banyak.
ii.    Guru meminta murid menggabung kad KV dengan KVKK bagi membentuk satu perkataan yang bermakna.
iii.   Gabungan suku kata hendaklah berpandukan kepada kad-kad yang telah disediakan dan dilakukan bersama-sama.
iv.  Murid bebas membentuk seberapa banyak perkataan KV+KVKK dalam tempoh masa yang ditetapkan.
INTERAKSI BERSAMA GURU
i.     Guru memberitahu murid mengenai pengajaran hari ini iaitu pantun.
ii.    Guru menjelaskan ciri asas pantun kepada murid iaitu rima akhirnya yang berpola. (Guru menekankan rima ab/ab)
iii.   Guru menayangkan beberapa rangkap pantun dengan menggunakan slide powerpoint.
iv.  Guru membimbing murid membaca pantun baris demi baris secara individu, pasangan kemudian secara berkumpulan.
v.   Guru memberi penekanan terhadap perkataan KV+KVK yang terdapat dalam pantun.
vi.  Setelah membimbing murid membaca pantun dari rangkap pertama hingga rangkap terakhir, guru meminta murid membaca tanpa bimbingan sama ada secara individu ataupun berpasangan.

LANGKAH 2
15 minit


INTERAKSI BERSAMA GURU
i.     Guru menjelaskan ciri asas pantun kepada murid iaitu rima akhirnya yang berpola. (Guru menekankan rima ab/ab)
ii.    Guru menayangkan beberapa rangkap pantun dengan menggunakan slide powerpoint.
iii.   Guru membimbing murid membaca pantun baris demi baris secara individu, pasangan kemudian secara berkumpulan.
iv.  Guru memberi penekanan terhadap perkataan KV+KVKK  yang terdapat dalam pantun.
v.   Setelah membimbing murid membaca pantun dari rangkap pertama hingga rangkap terakhir, guru meminta murid membaca tanpa bimbingan sama ada secara individu ataupun berpasangan.
AKTIVITI BERKUMPULAN
i.     Guru menyediakan beberapa keeping kad gambar dan kad suku kata KV dan KVK.
ii.    Murid hendaklah mengenal pasti objek dalam kad gambar kemudian cari kad-kad suku kata yang sesuai.
iii.   Murid hendaklah menggabungkan kad KV dengan kad KVK berpandukan kad gambar yang telah disediakan bagi membentuk perkataan bersesuaian dengan gambar.
iv.  Murid bebas membentuk perkataan berpandukan gambar dalam tempoh masa yang ditetapkan.


LANGKAH 3
15 minit
LATIHAN
i.     Guru menyediakan setiap murid dengan sekeping sampul surat dan sekeping lembaran kerja.
ii.    Setiap sampul mengandungi 4 baris ayat yang membentuk pantun.  Pantun dalam setiap sampul adalah berbeza.
iii.   Murid dikehendaki menyusun baris-baris ayat tersebut mengikut rima ab/ab bagi menghasilkan serangkap pantun yang lengkap.
iv.  Baris-baris ayat yang telah disusun hendaklah disalin semula ke dalam lembaran kerja yang telah disediakan.
LATIHAN
i.     Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi beberapa rangkap pantun.
ii.    Guru meminta murid menyenaraikan perkataan-perkataan KV+KVK yang terdapat dalam pantun.
iii.   Kemudian, bina rangkai kata menggunakan 5 daripada perkataan KV+KVK yang telah disenaraikan.
PENUTUP
5      minit
i.    Guru dan  murid membaca semula pantun-pantun yang telah dipelajari bersama-sama dengan sebutan dan intonasi yang betul.




Contoh Pantun Kanak-kanak

Burung kenek-kenek
Hinggap bawah batang
Apa pesan nenek
Cepat-cepat pulang

Durian atas titi
Pisang dalam dulang
Sukanya rasa hati
Abang sudah pulang

Burung Kakak Tua
Sarang celah batu
Badan sudah tua
Gigi hilang satu

Lompat si katak lompat
Lompat di air tenang
Pergi sekolah cermat
Emak bapa hati senang



No comments:

Post a Comment